Ile trzeba zapłacić za badanie na prawo jazdy?

Luty 12, 2020 Różne

Badania dla osób, które chcą zdobyć prawo jazdy lub wydłużyć ważność tego dokumentu są odpłatne. Ich cena jest stała i wynosi 200 złotych. Koszt ten jest taki sam dla każdego miasta. W związku z tym, szukając placówki świadczącej tego typu usługi, kierować należy się nie ceną, lecz opiniami — czy to znajomych, czy znalezionymi w sieci oraz odległością od miejsca zamieszkania.

Opłata za badanie kierowców w kwocie 200 złotych została wprowadzona na mocy rozporządzenia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (§ 13 pkt 1 i 2). Nie ma tutaj możliwości obniżenia tej ceny, na przykład z refundacji NFZ. Wynika to z tego, iż badania na prawo jazdy nie są usługami medycznymi w zakresie ochrony zdrowia. Przeprowadzane są one przez wykwalifikowanych lekarzy orzeczników posiadających stosowne uprawnienia do badania kierowców.

Cena badań na prawo jazdy jest niezależna od ilości kategorii prawa jazdy; bez względu na to, czy jest to AM, A1, A2, A, B1, B, B+E czy T. Taką samą kwotę zapłacimy za zaświadczenie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa.

Przed umówieniem się na badanie kierowców, warto upewnić się czy w danej placówce istnieje możliwość płatności kartą, czy przyjmowana jest wyłącznie gotówka.